tesbih

Tesbihhan; müşterilerinin tesbih alanındaki ihtiyaçlarını en doğru şekilde tespit edip hem koleksiyonerlere, hem de normal kullanıcılara tesbih sunmayı kendisine ilke edinmiştir.

Tesbih :
Sadece Müslümanlar için değil, birçok dinde önemli bir yeri olan tesbihlerin en güzelleri İstanbul'da yapıldı. İslam ülkelerinden zengin meraklılar yüzyıllar boyunca en güzel tesbihleri hep İstanbullu ustalardan edindiler. Altın, gümüş, fildişi, denizkaplumbağası kabuğu, sedef, kehribar, lületaşı, abanoz ve ödağacı gibi onlarca tespih hammaddesi Afrika ve Güney Amerika gibi uzak diyarlardan getirilerek İstanbullu ustaların elinde birer değerli dua tanesine dönüştü.

Tesbih prayer beads  rosaries  komboloi

Not only in Islam, but in many other religions prayer beads have played an important role. In the past the loveliest tespih, as Muslim rosaries are called were made by Istanbul craftsmen and sold to buyers throughout the Islamic world. They were made from gold, silver, ivory, tortoiseshell, mother-of-pearl, amber, meerschaum, ebony, agalloch wood, and scores of other materials, some brought from as far afield as Africa, the Far East and South America.

Yüce Yaratıcı’ya 99 ayrı isim(Esma-ül hüsna)veren İslami anlayış, O’nu tesbih ederken, yani anarken, her isim için bir işaret olmak üzere ipe dizdiği bu 99 taneli alete de tesbih adını vermiştir.

Türkler için tesbih, “ipe dizilmiş boncuklar”dan ibaret değildir.Tesbih, yapıldığı malzemeye, tanelerinin tornadan çekiliş tarzına ve onu imal eden ustaya kadar ayrı ayrı değerler ifade eder. Tesbihin her tanesi ayrı ayrı işlenip delinir.İmame, durak, tepelik, pul, kamçı gibi tamamlayıcı parçaların, tesbih tanelerindeki biçim ve boylarla ahenk sağlamasına özen gösterilir.Mesela imame boyu, beş tane boyundan kısa, veya altı tane boyundan uzun olmamalıdır gibi estetik prensiplere dikkat edilir.

Tesbih sadece İslam’da değil, öteki dinlerde de saygı görmektedir.Budist ve Hindu kültürlerinde, hatta Brahmanizm gibi daha eski Uzak Doğu dinlerinde yaygın biçimde görülen 100 taneli tesbih, Avrupa katoliklerinin rahip ve rahibelerinde 64 taneyle ve çarmıha gerilmiş İsa tasvirli haçıyla dini kıyafetlerin tamamlayıcısıdır.Ortodoksluk, Protestanlık ve Musevilik’te de tesbih vardır…Kısaca; kitapları ayrı da olsa aynı Allah’a yönelen insanlar birbirleriyle dua tanelerinde buluşabilmişlerdir. Devletimizin Cumhuriyet’le devamından sonra da tesbihe sahip olma zevki devam etmiş ve asırlardan beri olduğu gibi, en güzel tesbihler yine Türk ustalarının tornalarında çekilmiştir, çekilmektedir. Türk Hat Sanatı için vaktiyle söylenen ve günümüz içinde geçerli olan bir söz vardır: “Kur’an-ı Kerim Hicaz’da nazil oldu, Mısır’da okundu ve İstanbul’da yazıldı” derler.Türk tesbih sanatını da herhalde şöyle tarif etmek lazımdır:

“Kainatta herşey Allah’ı tesbih eder... Ve tesbihin en güzelini Türkler çeker! ”

 

    Ateş Kehribar
    Damla Kehribar
KEHRİBAR TESBİHLER   Sıkma Kehribar
    Zar Kehribar
    Diğer Kehribar
     
     
    Kuka Tesbih
    Abanoz Tesbih
    Narçıl Tesbih
    Pelesenk Tesbih
AĞAÇ AHŞAP TESBİHLER   Yılan Tesbih
    Demir Tesbih
    Wenge Tesbih
    Kral Ağacı Tesbih
    Diğer Ağaçlar
     
     
    Fildişi Tesbih
    Bağa Tesbih
    Caretta Tesbih (Kaplumbağa)
    Boynuz Tesbih
HAYVANSAL   Mors Dişi Tesbih
    Mercan Tesbih
    Yisüriü Tesbih
    Kemik
    Diğer Hayvansal